CRI, Color Rending Index açılımıyla Türkçe karşılığıyla “Renksel Geriverim Endeksi” olarak karşımıza çıkıyor. Renksel Geri Verim, aydınlatılan nesnelerle ilişkilidir. Yani, bir nesnenin gün ışığındaki rengiyle aydınlatma sistemleriyle yansıtılan renginin oranı söz konusudur. Gün ışığının renksel geriverim endeksi değeri 100’dür. Işık rengi Kelvin olarak ifade edilirken ışığın aydınlatma yansıması CRI olarak ifade edilmektedir. Aydınlatma sisteminde önemli bir kavram olan CRI hemen hemen her alanda dikkate alınması önerilir. Bu yazıda size CRI hakkında önemli bilgiler sunduk. İşte aydınlatma sistemlerinde sıklıkla duyulan Renksel Geriverim Endeksi hakkında bilinmeyenler…

CRI Neden Önemlidir?

Rengin yansıma ölçüsü olarak tanımlayabileceğimiz CRI, aslında son derece kilit bir kavramdır. Mağazalardan restoranlara kadar aydınlatma sistemlerindeki Renksel Geriverim Endeksi’ne dikkat edilmelidir. Bunun nedenini de elbette sorgulamanız normaldir. Mağazadan alınan bazı eşyalar, özellikle de kıyafetler, eve geldiğinde farklı bir renkte görülebilir. Bunun temel nedeni de CRI değeridir. Aydınlatma sistemindeki CRI değeri nesnelerin renginin yansımasıdır. Bu değerler değişken olabildiği için her nesnedeki renk gerçek rengini yansıtmayacaktır. CRI değerinin düşük olması nedeniyle sanılan renk tam olarak yansıtılamaz ve gün ışığında farklı bir renkte görünür. 

Mağazalarda CRI değeri ne kadar önemliyse restoranlarda da bir o kadar önemlidir. Bir restoranda normal olarak ilk göze çarpan şey yemeklerin görünümüdür. Yemek sunumu önemli olduğu için yiyeceklerin rengi dikkat çeker. CRI değeri yüksek yerlerde yemeklerin rengi oldukça iştah açıcı görünüme sahip olacaktır. Eğer bu değer düşük ise meyve, sebze ve et yemeklerinin görünümü solgun olacaktır. Dolayısıyla bu görünüm de restorana gelenler tarafından hoş karşılanmayacak olup iştahsızlık yaratabilir. Müşteri memnuniyetsizliğine neden olan faktörlerden biri de aydınlatma sistemindeki CRI’dir. 

Mağaza ve restoranlara ek olarak fotoğrafçılık, kuaför, sanat galerileri ve benzeri iş sahalarında da CRI değeri önemlidir. Düşük olması durumunda gerçek rengini yansıtamayacağı için görenlerin de ilgisini çekmeyecektir. Bu aynı zamanda ev ve ofis gibi iç mekanlarda da geçerli bir durumdur. Nesnelerin görünümü ne kadar iyi olursa göze o kadar hitap eder. Estetik ve gerçek bir görünüm ise yüksek değerli CRI ile mümkündür. Bu durumda hem iş sahalarında müşteriyi etkilemek hem de ev ortamında nesnelerin göze hitap etmesi için CRI önemli bir ölçüttür. 

Yüksek Değerli CRI’nin Sağladığı Avantajlar 

Az önce de bahsettiğimiz gibi CRI, nesnelerin aydınlatma sistemleri altındaki görünümünü ölçen bir kavramdır. Renksel Geriverim Endeksi olarak da ifade edilen CRI değeri ne kadar yüksek olursa nesnenin doğal görünümü de ortaya çıkar. Bu nedenle eşyaların bulunduğu iç mekanlarda CRI değeri büyük rol oynar. LED teknolojilerinde yüksek değere sahip olan yüksek değerli CRI’nin ise bazı avantajları söz konusudur. Bu avantajlardan şu şekilde bahsetmek mümkündür:

Sonuç olarak CRI, Renksel Geriverim Endeksi aydınlatma sistemlerinde dikkate alınması gereken bir ölçüttür. Özellikle de iş yerlerinizdeki aydınlatma sistemlerinizi yüksek değerli Renksel Geriverim Endeksi ile tercih etmenizi öneririz. Bu, başta müşterilerinizin ardından ise sizin memnuniyetinizi sağlayacaktır.