Ürünlerimizin “Teknik Özellikler” alanını incelerken “Driver Markası” şeklinde bir satırla karşılaşabilirsiniz. Kullanıcıların burada yer alan markayı önemli bir satın alma kriteri olarak görmesi gerekir. Günümüzde bu konuda ihtiyaçlara yanıt veren ürünler; LED driver ya da LED sürücü gibi isimlerle anılır. Bilindiği üzere LED’lerin doğru ve sağlıklı bir şekilde çalışması adına beslemeli güç kaynaklarına ihtiyaç vardır. 

LED Sürücü Nedir?

LED driverler genel olarak yarı iletken bir özelliğe sahiptir. Söz konusu driverların kullanılmaması halinde ise LED’lerin verimli bir biçimde çalışması olanaksız hale gelir. LED devrelerinin aktif biçimde çalışabilmesi adına ihtiyaç duyulan voltaj ya da akım bu sayede temin ediliyor. LED temelli armatürlerin kesintisiz olarak çalışmasında dolayısıyla bu tip sürücülerin rolü yadsınamaz. Driverların en temel özelliği sabit akım ve sabit gerilim niteliklerine sahip olmalarıdır. 

Sürücüler, 10W, 40W ya da 100W gibi güç değerlerine sahip olabilmektedir. Bu noktada önemli olan kullanılan devrenin ihtiyacıdır. Ayrıca sürücüleri iç mekan ya da dış mekan kullanımlarına göre de sınıflandırmak olasıdır. LED devrelerinin başarılı şekilde çalışması için pek çok marka güncel olarak sürücü üretimini sağlamaktadır. Unutulmamalıdır ki LED driver ürünleri, hangi marka tarafından üretilirse üretilsin esasen LED ürünlerinin güvenli ve verimli biçimde çalışması adına ihtiyaç duyduğu gücü sağlar. Bu açıdan teknik özellikler incelenirken led sürücüsüne dair özellikler dikkate alınmalıdır.

Led Driver Markaları

LED driver almadan önce markaya özel olarak dikkat etmenizde fayda olacaktır. Sitemizde yer alan ürünlerin LED markaları arasında genellikle Tridonic ve Eaglerise gibi markalar ön plana çıkar. Devreleri besleyecek sürücülerin doğru voltaj değerine sahip olması, driverlarda voltaj sınırlandırmasının yer almamasına ve aynı şekilde alacağınız driverin değerlendirileceği ortam sıcaklığına özel göstermelisiniz. Bu noktalar göz önünde bulundurularak satın alınan driverlar, aydınlatma ihtiyaçlarının verimli şekilde karşılanmasını sağlar. 

Markalar günümüzde birbirinden farklı uygulama alanları için özel üretimler gerçekleştirmektedir. Sabir akım LED driver, çoğunlukla özel bir voltaj aralığında sabit akım sunar. Endüstri alanında çoğunlukla sabit akım LED sürücülerden yararlanılır. Ev kullanıcıları ise daha çok şerit LED ya da LED modül benzeri ürünler için sabit voltaj LED sürücülerine yönelir.