Malzeme Sınıfı Nedir?

LED teknolojilerinde en tartışmalı konulardan biri de malzeme sınıfıdır. Sitemizde yer alan tüm ürünlerin teknik özellikler kısımlarında “Malzeme Sınıfı” ibaresi ile karşılaşabilirsiniz. Peki aydınlatma çözümlerinde malzeme sınıfı tam olarak neyi ifade ediyor.

Malzeme Sınıfının Önemi 

Malzeme sınıfı; ürünün, özellikle de kasa kısmının fiziksel düzeyde hangi materyaller ile üretildiğini yansıtan bir ibaredir. Bu nedenle ürünü almadan önce malzeme sınıfı ibaresine dikkat etmenizde fayda vardır. Sitemizde yer alan ürünlerin çok büyük bir çoğunluğunda malzeme sınıfının “Alüminyum Enjeksiyon” olarak geçtiğini görebilirsiniz. 

Alüminyum malzemeden üretilen LED ürünleri, elektrik iletimi ya da dağıtımındaki avantajları nedeniyle öncelikli olarak tercih edilir. Bu ürünlerin aynı zamanda alüminyumun temel özelliklerine bağlı olarak oldukça dayanıklı olduğu da kabul edilir. Ürünlerinizi çok daha uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanmak isteyen kişiler, alüminyum enjeksiyon ibaresine bilhassa dikkat etmektedir. Bu özel malzeme, enerji üretimine ve enerji verimliliğine doğrudan katkı sunmaktadır. 

Alüminyum Malzemenin Avantajları

Aydınlatma teknolojilerinde sıklıkla kullanılan alüminyum malzemesi, enerji iletiminde minimum kayıp olanağı yaratır. Alüminyum hem verimli hem de hafif ve yüksek performanslı olduğu için tercih edilmektedir. Korozyon direncinin fazla olması sayesinde paslanma aşınma ya da oksitlenme gibi problemleri ortadan kaldırır. Alüminyum malzeme aynı zamanda soğutucu özelliğiyle de fark yaratır. Bu özelliğiyle aşırı ısınmayı belli düzeyde engeller. LED teknolojilerinde kullanılan malzemelerin yüksek ısı karşısında dayanıklı olması kritik bir detaydır. 

Alüminyum bu anlamda en akıllı çözümler arasındadır. Alüminyum malzemeler iklimlendirme sistemlerinde, aydınlatma ürünlerinde, motor soğutma sistemlerinde ve bilgisayar teknolojilerinde kullanılır. Ürünlerinizin malzeme sınıfları mutlaka ısı birikimini önlemelidir. Ayrıca sıcaklık artışını her daim kontrol altında tutar. LED aydınlatma profillerinde alüminyum soğutucular çok yaygın biçimde tercih edilmektedir. LED ışıklandırmalar devamlı aktif olarak çalışacağı için ısı yayılımı bir hayli fazla olacaktır. Burada oluşacak sorunları engellemek adına alüminyum malzemelerden yararlanılır. 

Bilindiği gibi alüminyum ısıyı kolayca emebilen ve kolayca soğuyabilen metaller arasındadır. LED aydınlatma ürünlerinde soğutucu profilleri çok büyük bir titizlikle ve hassasiyetle tasarlanmak zorundadır. Birikmiş ısıyı çevreye yayan ve sıcaklık artışına izin vermeyen alüminyum, LED ürünlerinin malzeme sınıfında kendine yer bulmaya devam etmektedir. Bilinçli tüketiciler de LED aydınlatma teknolojilerine yönelirken bu detaya özellikle dikkat etmektedir.