Reflektör Nedir?
Reflektör Nedir

Reflektör Nedir?

Aydınlatma çözümlerinde ya da doğrudan LED teknolojilerinde ürünlere ait “teknik özellikler” alanında reflektör ifadesine sıklıkla tanıklık etmek mümkündür. Reflektör temel olarak ışığı yansıma yöntemi ile belli açılardan yönlendiren optik elemanları ifade eder. Işığın toplanmasında ve yoğunluğun artırılmasında reflektörün çok önemli bir rolü bulunur. Aynı şekilde bunu aydınlatılması arzu edilen noktaya doğru yönlendirmeyi gerçekleştirir. İç yüzeylerdeki yansıtma niteliği, esasen sistemin verimliliği bakımından belirleyici noktalar arasındadır. Bu nedenle bir LED ürünü alırken mutlaka reflektör derecesini de dikkate almalısınız.

İngilizcede reflektör kavramı “yansıtıcı” olarak bilinir. Işık kaynağından gelen ışık, bu özellik sayesinde istenildiği biçimde kontrol altında tutulur. Yansıtıcı malzemeler, ışığı biçimlendirme noktasında aktif rol oynar. Işığın açısı ya da dağılımı reflektörün özellikleri ile doğru orantılıdır. Reflektörlerin günümüzde daha çok armatür, lamba, el feneri ya da sinyal lambalarında kullanıldığı bilinir.  Armatür ürünlerin iç kısmında konumlanan bu yansıtıcılar, ışığı estetik bir şekilde toparlar ve kontrol altında tutar. 

Çok daha hassas uygulamalarda reflektörler, lenslerin yerine tercih edilebilir. Fakat temel olarak işleyişleri, kullanım amaçları ve özellikleri birbirinden çok da uzak değildir. Doğru ve hassas bir reflektör geometrisi, ışığın yönlendirmesi esnasındaki sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırır. Projenizde tavanın yükseklik düzeyine uygun bir reflektör derecesi seçmeniz çok önemlidir. Bu sayede bakım maliyetlerini de önemli oranda azaltmak mümkün olabilir. 

İçerik