Renk Sıcaklığı Nedir?

Renk sıcaklığı, Kelvin olarak ifade edilen bir sıcaklık ölçüsü birimi olarak kabul edilir. Aydınlatma sistemlerinde sıklıkla duyulan renk sıcaklığı ışık kaynağının yaydığı rengi simgeler. Teknik ismi Kelvin olan bu kavramın sembolü K harfidir. Flamanın ısısıyla değişen ışık rengi, renk sıcaklığını ortaya getirir. Kısacası söz konusu olan bu kavramdan bahsetmek mümkündür. Bu noktada Led ve aydınlatma sektöründe renk sıcaklığı önemli bir kavramdır. Renk sıcaklığı hakkında bilgi sahip olmak için sizin için hazırladığımız bu yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. 

Aydınlatmada Renk Sıcaklığı 

Işık renginin ortamda değişimi bazı zamanlarda görülen bir durumdur. Flamanın bu ısı değişimi teknik olarak renk sıcaklığı olarak tanımlanıyor. Birimi Kelvin olan renk sıcaklığı farklı değerlere sahiptir. Renkli ışıkların oranı bu değerlere göre belirlenir. Bu değerleri doğa olayında da görmek mümkündür. Gökyüzündeki değişimler gözlendiğinde mavi bileşenler artar. Böylece Kelvin değeri de yükselmiş olur.

Kırmızı ve sarı renklerinin artması durumunda ise Kelvin değerinin düştüğü gözlemlenir.  Led sistemlerinde ise bu değerler değişken olarak sunulur. Yani, istenilen renk sıcaklığı derecesinde mevcuttur. Dolayısıyla bu değerler seçilirken de bazı unsurlara dikkat etmekte fayda var.

Aydınlatmada Renk Sıcaklığı Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

Aydınlatma sistemlerinde yer alan LED ürünleri farklı renklerle sunulur. Bu noktada satın alırken hangi rengin kullanılacak alana uygunluğu belirlenmelidir. Zira aksi takdirde oda, iç mekan ya da benzer alanlarda kullanılan aydınlatma sistemlerinden verim alınamayacaktır. Dolayısıyla etkili bir aydınlatma sonucu için uygun renk sıcaklığı değerlerine sahip olan LED ürünleri satın alınmalıdır. 

Renk sıcaklığı değerleri renk tonlarına göre değişir. Turuncudan mavi tonlarına kadar değişen renk skalası ve değerler mevcuttur. Sarı ve turuncu renk tonları 1000-4000 K aralığındayken mavi tonlar da koyulaştıkça 10.000 K değerine kadar artış gösteriyor. Tüm bu değerler renk sıcaklığının durumunu değiştirir. 

Sıcak ışık değeri 2700 ve 3200 K arasında olup sarı ve turuncu renklerde aydınlık sağlamaktadır. Düşük değere sahip olan bu renk sıcaklığı oldukça aydınlık veren bir ortam sunar. Dolayısıyla bu ortamdaki ışık daha yumuşak ve rahatlatıcıdır. 2700 ve 3200 K değerindeki renk sıcaklığı, evlerde kullanılması daha iyi olacaktır. Hem ferahlık hem de etkili bir ışık sağlamasıyla oda, kişinin de yaşam alanını daha da konforlu hale getirir. 

Gün ışığı olarak adlandırılan renk sıcaklığı 4000 ve 5000 K arasındadır. Gökyüzünün sağladığı ışıkla hemen hemen aynı olduğu için ferah bir aydınlık sağlar. Ne çok aydınlık ne de çok karanlık bir ortam sunan bu renk sıcaklığı özellikle de çalışma alanlarında tercih edilmektedir. Enerji verici ve konsantre olmanızı sağlayacak olan 4000 ve 5000 K değerindeki renk sıcaklığı olan bir aydınlatma sistemini kullanabilirsiniz. Böylece daha konsantre ve verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. 

Renk sıcaklıklarından sonuncu olarak bahsedeceğimiz değer ise 5500 ve 6500 K aralığıdır. Bu aralık aynı zamanda soğuk ışık olarak da adlandırılır. Bu renk sıcaklığı da bir öncekinde bahsetmiş olduğumuz renk sıcaklığıyla aynı amaçla kullanılır. Renk tonu daha beyaz olduğu için çalışma alanlarında kullanılıyor. Özellikle de AVM, kuyumcu ve ofis gibi benzeri çalışma alanlarında soğuk ışık renk sıcaklığı tercih edilir. 

Tüm bu bilgilerin ışığında almak istediğiniz aydınlatma ve LED sistemlerini kullanmak istediğiniz alanlara göre belirlemelisiniz. Renk sıcaklığı değerlerine dikkat ederek ev ya da çalışma alanlarınız için tercih edebilirsiniz. Aydınlatma sistemlerinde önemli bir rol oynayan renk sıcaklığı LED ürünlerini  alırken dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.